Ślub, jeden z najpiękniejszych dni w życiu człowieka. Dzień, w którym Para Młoda chciałaby, żeby wszystko wypadło idealnie, jednak wymaga to sporo przygotowań począwszy od wyboru sali, menu, aż po wybór odpowiedniej oprawy muzycznej.
Jaka oprawa muzyczna na wesele?
Obecnie, dwiema najpopularniejszymi opcjami do wyboru oprawy muzycznej na wesele są dj oraz zespół muzyczny. Odpowiednio dobrana muzyka jest jednym z gwarantów udanego przyjęcia weselnego. Jak wybrać, na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka wskazówek.
1. Określić klimat swojego przyjęcia
Przede wszystkim, na początek należy zdecydować jaki rodzaj muzyki nam odpowiada, następnie określić jaki sposób grania muzyki wolimy – na żywo, czy z płyt? Niewątpliwe to właśnie wpłynie na klimat zabawy, czy będzie to romantyczne przyjęcie, czy np. rock&rollowa zabawa.
2. Wybór repertuaru
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zespół muzyczny, czy też na dj’a należy upewnić się, że posiadają urozmaicony repertuar. Jest to istotny element, ponieważ na weselu powinny pojawiać się zarówno szybkie, jak i wolne utwory, te starsze i aktualne piosenki. Chodzi o to żeby zachęcić gości w różnym przedziale wiekowym, o różnych upodobaniach muzycznych do zabawy.
3. Ilość miejsca przeznaczona na oprawę muzyczną
Jeśli wybierzemy już miejsce, gdzie odbędzie się przyjęcie weselne, należy upewnić się, jakie mamy możliwości tj. czy będzie wystarczająco dużo miejsca na kilkuosobowy zespół, czy też mniejszy zespół lub dj’a.
4. Dostępne środki finansowe
Należy również przekalkulować dostępny budżet przeznaczony na oprawę muzyczną. Z reguły dj jest tańszy niż zespół muzyczny, co jest naturalną koleją rzeczy, ponieważ gra w nim więcej osób, którym należy zapłacić. W obu przypadkach na cenę wpływ ma kilka innych czynników m.in. ilość instrumentów, wokalistów, sprzętu, czy dodatkowych atrakcji. Określając dostępne środki pieniężne zawęzi się krąg poszukiwań.
Zespół muzyczny – wady i zalety
Muzyka grana na żywo ma swój jedyny, niepowtarzalny urok. Jest to też bardziej uroczysty klimat. Jednak jeśli chodzi o koszty, należy liczyć się z tym, że będą one wyższe niż w przypadku zatrudnienia dj’a. Również repertuar w tym przypadku jest bardziej ograniczony, dlatego przy jego wyborze powinniśmy kierować się głównie własnym komfortem. Warto również wcześniej, jeśli mamy taką okazję posłuchać zespołu na żywo, ażeby uniknąć rozczarowania na przyjęciu, ponieważ nie zawsze próbki demo zamieszczane w Internecie odzwierciedlają rzeczywistość.
Dj – wady i zalety
W tym przypadku niewątpliwą zaletą będą niższe koszty. Oprócz tego, tutaj repertuar jest praktycznie nieograniczony. Niestety jak wszystko, ma też drugą stronę medalu. Dj z reguły nie jest w stanie tak dobrze zabawiać gości jak robi to zespół, który podczas śpiewania spontanicznie coś dopowie, zaśpiewa razem z wszystkimi. Dj raczej odseparowuje się i skupia głównie na puszczaniu muzyki. Nie każdy też lubi odejście od tradycji, czyli muzyki granej na żywo, z którą kojarzone jest wesele.